052-8762-432

טיפים לתאורה נכונה

אור הוא חומר

הרבה אנשים מופתעים לגלות שאור הוא חומר, בדיוק כמו בטון, שיש, עץ, זכוכית או מתכת.
שמתי לב שלא ניתנת חשיבות מספקת לתאורה כשזה נוגע לעיצוב החלל.
עיצוב תאורה הוא משהו שצריך לקחת בחשבון עוד בשלבים המוקדמים של תהליך התכנון. תאורה היא לא רק אקססורי לקישוט החלל, היא הרקע של החלל כולו ובעצם האלמנט שמגבש את כל החלל לידי יחידה אחת.
 

תאורה-איך עושים את זה נכון?

אור הוא כנראה החומר הכי מורכב מכל החומרים מכווין שיש לו מנעד אינסופי של צבעים, טקסטורות, קומפוזיציות וכמובן מראה.כמו שהשימוש בעץ נותן לנו הרגשה חמימה והשימוש באבן נותן לנו תחושה יותר טבעית, כך גם האור בוריאציות שונות יכול לתת לנו תחושות שונות בניגוד לרוב החומרים שהתחושות שהם נותנים הן די אבסולוטיות. תאורה הוא כלי מדהים המאפשר לנו ליצור כל אווירה שנרצה. נוכל להאיר אלמנטים מסוימים שנרצה להדגיש ולעמעם אלמנטים שאנחנו פחות אוהבים. לייצר דרמה, אקשן, רומנטיות, שלווה ורוגע כמעט בכל חלל נתון. נוכל גם לייצר אשליות אופטיות של תקרה גבוהה יותר או תקרה נמוכה יותר, של חדר גדול יותר, הפרדות בין תקרה לקיר או בין קיר לרצפה וכן האלה. התמורות שנוכל לקבל מאותו החלל הן אינסופיות.

אז קצת מונחים מקצועיים...

 
  • מעלות קלווין (K)- צבע התאורה או יותר נכון טמפרטורת תאורה נמדד במעלות קלווין כשאור חם צהוב הוא 2000 מעלות ואור קר בדרך כלל מגיע ל-6000 מעלות.
         אור לבן חם 2700-3200 מעלות
         אור לבן קר 4000 מעלות
         אור יום 5000 מעלות
         אור קר מאוד (כחלכל) 6000 מעלות
  • ואט (W)-כמות האנרגיה הדרושה כדי להפיק אור.
  • לומן (LM) -יחידת מידה לכמות האור היוצא מהנורה.
  • לוקס (LX)- מדד "שטף ההארה" שמודד כמה לומנים אנחנו צריכים למטר רבוע ביחס לאלומת האור.
 

איך נחשב את כמות האור הנדרשת בחלל

כדי למדוד את כמות התאורה הנדרשת בחלל אנחנו צריכים לחשב את הלוקס:

לוקס= לומן חלקי מטר רבוע
לדוגמא: אם נבחר בנורת לד המפיקה 400 לומן לחדר בגודל 10 מ"ר נקבל לוקס 40.
מידת הלוקס משתנה לפי צורכי כל חדר, בין אם צריך תאורה אוירה לחלל אירוח או תאורה חזקה לחלל עבודה. לצורך הדוגמא נניח שנצטרך 120 לוקס לחדר, אזי נצטרך להשתמש ב-3 נורות לד שמפיקות 400 לומן כל אחת.
 
מיקום התאורה, גוון התאורה והחוזק שלה יכול להשתנות בין חדר לחדר, תלוי במידות החלל, סוג הגוף תאורה והאווירה שנרצה ליצור ולכן תמיד מומלץ להתייעץ עם מעצב תאורה עוד בשלבים המוקדמים של התכנון כדי להוציא באמת את המקסימום שהחלל יכול לתת.